Az otoneurológia az egyensúlyzavarokkal, szédüléssel foglalkozó szakterület.
Szédül? Zúg a füle? Gyakran elveszíti az egyensúlyát? Nem tudja mozgását koordinálni? Fejmozdítás során megszédül? Általános bizonytalanságérzés gyötri?
Ilyen esetekben otoneurológushoz érdemes fordulni – vagyis olyan szakorvoshoz, aki elvégzi az egyensúlyszervi vizsgálatokat.
A szédülés és a bizonytalanságérzés gyakori problémakör, ami számtalan betegség tünete lehet. A térben történő helyzetünk érzékelésének zavara nagyon ijesztő állapot. Mindenképpen szükséges kivizsgálás, mert a szédülést okozó kórképek hátterében akár kezelést igénylő súlyos elváltozások is megbújhatnak. Akut és krónikus szédülés is fennállhat, nem ritkán visszatérő panaszokról van szó.
A szédülést az okozza, hogy a központi idegrendszerbe érkező információk valamiért nincsenek összhangban egymással, így egyensúlyzavar és szédülés jelentkezik. A szédülés gyakran jár együtt egyéb, igen kellemetlen tünetekkel: a betegnek hányingere van, sápadt, verítékezik. Az otoneurológiai vizsgálat célja, hogy a szakorvos képet kapjon a páciens egyensúlyszervének működéséről. Ezt követően dönt a szakorvos a terápiáról, valamint arról is, hogy szükség van-e további (fül-orr-gégészeti, illetve neurológiai) vizsgálatokra. A szakorvos elrendelhet laboratóriumi vizsgálatokat is.
Fül-orr-gégészeti, neurológiai, szemészeti, belgyógyászati, pszichiátriai vagy akár mozgásszervi okok is előfordulhatnak az egyensúlyzavar hátterében. A szédülésben szenvedő betegek kivizsgálása komplex megközelítést kíván és gyakran elengedhetetlen a társ-szakmákban dolgozó szakemberek bevonása. Rehabilitáció során gyógytornászok segítségére és pszichés vezetésre is szükség lehet.
Az otoneurológiai szakvizsgálat során a fül-orr-gégészeti eredetű egyensúlyzavarok diagnosztikájával és terápiájával foglalkozunk, szükség esetén egyéb kivizsgálásokat indítunk.
Egyensúlyszervi vizsgálat alkalmával az előzmények részletes megbeszélését követően alap fül-orr-gégészeti kivizsgálás történik, majd koordinációs próbákat végzünk és a szemmozgásokat figyeljük meg.
Műszeres otoneurológiai kivizsgálás során a belsőfül egyensúly-érzékelésének működését vizsgáljuk, objektív módon. Rendelőnkben a legkorszerűbb szédülésdiagnosztikai eszközzel történik a kivizsgálás, az általunk használt ICS Impulse VHIT (fej-impulzus teszt) eszköz világszínvonalú diagnosztikai lehetőség.
A vizsgálat során egy speciális szemüveget kap a beteg, amely érzékeli a fej és a szem mozgását. A vizsgáló orvos a beteg fejét mozdítja, miközben a beteg egy kijelölt pontot néz. A fej és a szemek mozgása információt ad a perifériás egyensúlyszerv működéséről. Fájdalommentes vizsgálómódszer, amely hasznos információt szolgáltat a szédüléssel küzdő betegeink kivizsgálása során. Az eszköz forradalmasította a szédülésdiagnosztikát, lehetőséget ad a neurológiai és fül-orr-gégészeti eredetű szédülések elkülönítésére.
Teendők a vizsgálat előtt: