A HPV, azaz humán papillómavírus, egy olyan víruscsoport, amely jelen ismereteink szerint több mint 200 különböző típust foglal magába.1 Ezen típusok egy része nemi szervi szemölcsök (condyloma) kialakulásáért felelős, míg mások komolyabb, akár életveszélyes daganatos megbetegedéseket is okozhatnak, mint pl. méhnyakrák, szeméremtest, a hüvely, a hímvessző, a garat és a végbélnyílás rosszindulatú daganatai.1 A legveszélyesebb típusok közé tartozik a méhnyakrák, amely a nők egyik leggyakoribb daganatos megbetegedése világszerte.
Statisztikai adatok alapján a nők több mint fele élete során legalább egyszer megfertőződik a HPV valamelyik típusával.2 Az esetek jelentős része tünetmentes, de minden 10. fertőzés tartósan fennmaradhat, ami súlyos következményekkel járhat, beleértve a méhnyakrákot is.3 Az oltás hatékony eszköz a megelőzésben, hiszen a megbetegedések közel 100%-a elkerülhető lenne a megfelelő, időben alkalmazott vakcinával.
Magyarországon 2014-től az iskolai oltási rendszerben a 12. életévüket betöltött, az általános iskola 7. osztályát végző lányoknak, illetve 2020-tól a fiúknak is lehetőségük van az oltássorozat felvételére. Sok felnőtt azonban kimaradt ebből a rendszerből, ez viszont nem jelenti, hogy számukra kevésbé indokolt a védőoltás, sőt! A 9 komponensű HPV vakcina felnőtt korban is biztonságosan felvehető, akár meglévő HPV fertőzés esetén is, negatív citológia mellett. A védőoltás szaktanácsadók 54 éves korig ajánlják a HPV elleni védőoltás beadását mindkét nem számára.
Sokan nem tudják, hogy a férfiak legalább 70%-a egyszer megfertőződik HPV-vel élete során, a HPV okozta daganatos megbetegedések pedig közel harmada férfiakat érint.2 A HPV elleni vakcina ezért mindkét nem számára ajánlott. A férfiak esetében is fennáll a veszélye olyan súlyos betegségek kialakulásának, mint a nemi szerveket érintő rák vagy a szájüregi daganatok, amelyek szintén összefüggésbe hozhatók a HPV fertőzéssel.
Bár a HPV szexuális úton terjed a leggyakrabban, akár közösségi helyeken is elkapható egy kisebb bőrsérülésen keresztül. Az óvszer használata csökkentheti a fertőzés kockázatát, de nem nyújt 100%-os védelmet, hiszen a vírus a bőrrel való érintkezés révén is terjedhet.4 A HPV elleni védőoltás az egyetlen közel biztos módszer a védelemre!
A központunkban elérhető HPV oltási csomagunk a 9 komponensű védőoltás 3 dózisát tartalmazza, amely jelenleg a legszélesebb körű védelmet nyújtó HPV oltóanyag Magyarországon. Az oltási terv a következő lépésekből áll:
További információk a felnőttkori oltások ütemezésének ajánlásáról itt olvasható.
Mint minden oltóanyag, így a HPV védőoltás is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek. Az oltás helyén duzzanat, viszketés, bőrpír és fájdalom alakulhat ki. Előfordulhat fejfájás, láz, szédülés, hányinger és fáradtság is.6 Súlyos mellékhatások (pl. túlérzékenységi reakció) ritkán fordulnak elő.7
Terhesség és szoptatás:
Terhesség, szoptatás, a terhesség lehetőségének fennállása esetén, továbbá ha gyermekvállalás előtt állsz, az oltóanyag felvétele előtt egyeztess kezelőorvosoddal vagy gyógyszerészeddel!
A Gardasil 9-cel oltott terhes nők körében nyert információk nem utalnak arra, hogy nagyobb lenne a kockázata a vetélésnek, vagy annak, hogy az újszülöttek születési rendellenességgel születnek. Jóllehet, ha várandós vagy, vagy ha az oltássorozat ideje alatt teherbe esel, javasolt az oltássorozat elhalasztása vagy megszakítása a terhesség végéig.
A Gardasil 9 beadható szoptató vagy szoptatni szándékozó nőknek.5
Központunkban nem csak a szakorvosi konzultációt és a védőoltások beadását biztosítjuk, hanem teljes körű tájékoztatást nyújtunk a HPV-ről és annak lehetséges következményeiről. Oltási csomagunk ára 199.000 Ft, amely magában foglalja a három adag vakcinát és a szakorvosi konzultációkat is.
Források:
1 https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/infectious-agents/hpv-and-cancer
2 Chesson HW, Dunne EF, Hariri S, Markowitz LE. The estimated lifetime probability of acquiring human papillomavirus in the United States. Sex Transm Dis. 2014 Nov;41(11):660-4.
3 Kásler M. A humán papillomavírus okozta malignus és rekurráló megbetegedések társadalmi terhei.Orvosi Hetilap. 2012. 153. évfolyam Szuppl.
4 https://www.cdc.gov/std/hpv/stdfact-hpv.htm
5 Gardasil 9 Alkalmazási előírás https://www.ema.europa.eu/hu/documents/product-information/gardasil-9-epar-productinformation_hu.pdf
6 https://www.ema.europa.eu/hu/documents/overview/gardasil-9-epar-summary-public_hu.pdf
7 Weekly Epidemiological Record No 50, 2022, 97, 645–672