Dr. Belláné Barabás Andrea vagyok.
A szegedi Noé Egészségközpontban működő Családtervezési és Meddőségi Tanácsadó Központ szervező-vezetője, okleveles meddőségi, reprodukciós és örökbefogadási szaktanácsadó.
Mesterséges megtermékenyítésben jártas biológus vagyok. És édesanya.
Abban szeretnék segíteni Önnek és párjának, hogy Önök is megtapasztalhassák azt a csodálatos érzést, amit a szülővé válás jelent.
Hétköznapokon 9.00-16.00 óra között ezen a telefonszámon állok rendelkezésére: +36 30 373 4363
Szeretettel és bizalommal várom a hívását!
Az alábbiakban részletesen is bemutatom, hogyan működik a Családtervezési és Meddőségi Tanácsadó Központ, milyen folyamatokra és vizsgálatokra lehet számítani.
Miért nem jelenik meg a „két csík”? Mi lehet a gond?
Ismerősek a fenti kérdések? Ön is ismeri az érzést, ami hónapról hónapra hatalmába keríti, miközben várja, hogy két kis csík megváltoztassa az életüket?
A Családtervezési és Meddőségi Tanácsadó Központ segít abban, hogy személyre szabott tanácsadással és a meddőség, valamint a családtervezés területén sok éves tapasztalattal rendelkező orvos csapattal együtt megtaláljuk a válaszokat.
Célunk, hogy az ambulánsan elvégezhető összes vizsgálat a pár mindkét tagjánál egy időben történjen, gyorsan és eredményesen, valamint lehetőség szerint egy helyen elvégezhető legyen. Ehhez megfelelő időt, szaktudást és körülményeket biztosítunk a Központunknak helyet adó Noé Egészségközpontban. Intézetünk vérvételi pontként is működik. A szükséges laboratóriumi vizsgálatokra helyben, előre egyeztetett időpontban, kellemes környezetben kerül sor. Szegedi, illetve az ország más pontján található laboratóriumokkal állunk partneri kapcsolatban. Számos általános és speciális vizsgálat elvégzésére van lehetőségünk a helyes diagnózis felállításának érdekében. Amennyiben külső intézmények bevonására van szükség, Központunk megszervezi a vizsgálatokat külső partnereinkkel együttműködve.
A munkacsoport létrehozásakor fontos szempont volt, hogy a szakorvosok meddőségi problémákban jártasak legyenek, többéves gyakorlati tapasztalattal rendelkezzenek.
Munkacsoportunk tagjai között több nőgyógyász szakorvos is megjelenik, hiszen a meddőségi kivizsgálás során rendkívül fontos a megfelelő, releváns szaktudással rendelkező orvos szakértelme. Ennek megfelelően a nőgyógyászaink segítségével megtörténik a gyermeket tervező párok női tagjának teljes körű kivizsgálása, meddőségi okok feltárása, az infertilitás hátterében álló betegségek kezelése, mint például a PCOS (policisztás ovárium szindróma), illetve endometriózis. Ez utóbbi a nők 10%-át érinti és gyakran meddőséget okoz. Az esetek 3-4%-ában mélyen infiltráló endometriózisról beszélhetünk, amelyet Központunk külső szakorvosa műtéttel tud kezelni. Intézetünkben elérhető az emlő UH (ultrahang) vizsgálat, amely része a komplex emlő szűrésnek (ultrahang és mammográfia). Ezt a vizsgálatot 40 éves kor feletti hölgyeknek, illetve lombik program előtt álló pácienseknek javasoljuk.
A női meddőség okainak feltárása mellett nagyon fontos a férfi termékenység vizsgálata is. Külső urológus munkatársaink segítséget nyújtanak csak férfiakra jellemző urológiai problémák megoldásában, a férfi meddőség kivizsgálásában, gyógyszeres illetve műtéti kezelésében (például here visszér). Emellett a spermavizsgálat eredménye alapján információt nyújt a spermiumok mennyiségéről, mozgásáról, alakjáról valamint megtermékenyítő képességéről. Központunkkal szorosan együttműködő külső intézményben szükség esetén lehetőség van herebiopszia elvégzésére, illetve inszeminációra (AIH).
A meddőség hátterében számos esetben valamilyen genetikai tényező áll, amely feltárásában genetikai vizsgálataink nyújtanak segítséget. A természetes és mesterséges úton létrejött terhességek 10-15%-a vetéléssel végződhet. Ha valaki egymás után többször a 24. terhességi hét előtt elveszíti magzatát, sorozatos vetélésről, azaz habituális vetélésről beszélünk. Ilyen esetben kikerülhetetlen a genetikai tanácsadás, amire megfelelő szakértelmet és nyugodt környezetet biztosít Központunk.
A meddőségi endokrinológiai szaktanácsadó a hormonzavarok okainak feltárásával és gyógyításával foglalkozik. Meddőséget okozhatnak a kezeletlen pajzsmirigyzavarok, a prolaktin magas szintje, a PCOS, a menstruációs zavarok, a hormonális elhízás, a korai menopauza, az alacsony AMH (Anti-Müllerian Hormon) és az inzulinrezisztencia is.
Kíváncsi, hogy mi is történik a lombikban? Keresse biológus kollégánkat, aki sokéves tapasztalattal rendelkezik az in vitro fertilizáció (IVF), azaz a testen kívüli megtermékenyítés területén. A petesejt megtermékenyítése szigorú szabályok szerint történik laboratóriumi körülmények között. Az embriók itt töltik életük első 3-5 napját, mielőtt beültetésre kerülnek.
A túlsúly gyakran jár együtt PCOS-sel, IR-rel (inzulinrezisztencia), pajzsmirigy betegségekkel, amelyek a hormonháztartás felborulása miatt meddőséghez vezethetnek. Meddőség esetén 60%-kal csökkenti a sikeres teherbeesést a túlsúly. Dietetikusunk iránymutatásával, egészséges életmóddal, valamint normál testsúllyal nagyobb az esélye a terhesség kialakulásának.
A meddőség okainak 10-15%-a lelki eredetű, éppen ezért meghatározó jelentőségű lehet pszichiáter szaktudásának igénybevétele, amire Központunk lehetőséget biztosít.
A meddőség okai
Meddőségről akkor beszélünk, ha reproduktív korban lévő pároknál rendszeres, fogamzásgátlástól mentes szexuális élet során egy éven belül nem jön létre terhesség vagy az spontán vetéléssel ér véget. A meddőség okainak feltárása érdekében a kivizsgálás során a pár mindkét tagját vizsgáljuk, mivel az okok 35%-ban női, 35%-ban férfi eredetűek, 20%-ban a pár mindkét tagjánál vannak eltérések, illetve 10%-ban nem találunk eltérést.
Központunk teljeskörű segítséget nyújt a pároknak a lombikbébi program elkezdéséhez, a szükséges, megelőző vizsgálatok elvégzéséhez. A meddőségi kezelés elkezdéséhez szükséges vizsgálatokat három nagy csoportba sorolhatjuk: női oldal, férfi oldal kivizsgálása, valamint az altatáshoz szükséges vizsgálatok.
Női meddőségi okok
1. Hormonális okok: hipotalamusz-hipofízis rendszer, pajzsmirigy, petefészek, mellékvesekéreg működésének zavarai matt elmaradhat a peteérés, ciklus rendellenesség tapasztalható.
Jelei:
2. Anatómiai okok:
3. Egyéb okok: ismétlődő vetélések, ismert autoimmun betegség, trombózis hajlam, több sikertelen IVF hátterében állhatnak:
4. Egyéb betegségek csökkentik a terhesség kialakulásának esélyeit
5. Dohányzás, kábítószer, alkohol fogyasztása befolyásolja a fogamzást
6. Az esetek 5%-10%-ában lelki okokra vezethető vissza a fogamzás elmaradása
Férfi meddőségi okok
Meddőségi vizsgálatok
Nőknél
Férfiaknál
Általános vizsgálatok
TORCH panel
Kinek javasoljuk? Mire készüljünk?
A Családtervezési és Meddőségi Tanácsadó Központ minden korosztályban várja a családtervező párokat.
Reproduktív korban lévő pároknál rendszeres házasélet mellett, ha egy éven belül nem jön létre várandósság,
35 év felett rendszeres házasélet mellett, ha 6 hónapon belül nem jön létre várandósság
40 év felett érdemes a családtervezés részeként kezelni a kivizsgálást.
A folyamat első lépése a telefonos bejelentkezés, ahol időpontot egyeztethetünk a konzultációra. Ezt követően kerül sor a szükséges szakorvosi vizsgálatokra, amelyek meghatározó része helyben, a Noé Egészségközpontban zajlik, de amennyiben szükséges más intézményekben történő vizsgálatokat is megszervezünk. Végül, a vizsgálati eredmények, leletek kiértékelése és a meddőség okainak feltárása együttesen kijelöli a szükséges terápiát.
A vizsgálatok egy előre meghatározott protokoll szerint történnek, személyre szabottan, hiszen minden pár egyedi adottságokkal, anamnézissel rendelkezik, és mi ehhez igazítjuk a vizsgálatokat.
Az alábbiakban általánosságban bemutatjuk a vizsgálatok egy-egy „állomását”. Mivel minden pár egyedi sajátosságokkal és kórtörténettel rendelkezik, így minden folyamat személyre szabott, csak indokolt esetben javasoljuk az egyes vizsgálatokat, ennek megfelelően nem minden párnál szükséges az összes „állomás” elérése.
A konzultációra a pár mindkét tagját várjuk, a beszélgetés során sor kerül a kórtörténetek megismerésére, illetve a meglévő leletek áttekintésére. A dokumentumok alapján meghatározzuk a vizsgálatok sorrendjét, részletesen átbeszéljük a szükséges vizsgálatokat, azok menetét. Végül sor kerül a vizsgálatok időpontjának egyeztetésére.
Azt tapasztaltuk, hogy mivel a konzultáció során a pároknál sok kérdés adódhat, ezért mindvégig segítjük őket, a folyamat bármely pontján lehetőségük van szakembereinkhez fordulni, hogy minden felmerülő kérdésükre választ kapjanak.
Mi történik a nőgyógyásznál?
Központunk kiemelten fontosnak tartja a megfelelő szakemberek kiválasztását, éppen ezért a nőgyógyász kiválasztása során meghatározó szempont volt a meddőségi specializáció. A találkozás során az alábbi vizsgálatokra kell készülni:
Mi történik az urológusnál?
Az urológusnál az alábbi vizsgálatokra kerül sor:
Mi történik a genetikai vizsgálatok során?
A kivizsgálás közben kiderülhet, hogy genetikai eltérés áll a meddőség hátterében.
A pár női tagjánál 35 év felett, illetve bármilyen ismert eltérés esetén:
A pár férfi tagjánál észlelt eltérések esetén:
A családban előforduló eltérések esetén:
Ilyen esetekben az alábbi genetikai vizsgálatokra kerülhet sor:
Szükség esetén további, immunológiai vizsgálatokra lehet szükség:
Mi történik a pszichiáternél?
A meddőség okainak 10-15%-a lelki eredetű. Éppen ezért meghatározó jelentőségű lehet pszichiáter szaktudásának igénybevétele, hiszen a sikertelenség további feszültséghez, frusztrációhoz vezethet, amely erősíti a sikertelenség érzését.
Mi történik az endokrinológusnál?
A terhesség létrejöttéhez nem csak megfelelő nőgyógyászati háttér szükséges, hanem vizsgálnunk kell a megfelelő endokrin működés meglétét is. Fontos, hogy a nőgyógyászati vizsgálattal karöltve történjen a kivizsgálás, mert igen sok időt lehet veszteni azzal, ha már csak több, sikertelen próbálkozás után indul az egyéb okok keresése.
Ennek keretében:
Miért van szükség dietetikusra?
Az infertilitás komplex kivizsgálásának és kezelésének része az étrendi tanácsadás.
A dietetikus segít egy egészséges, hosszútávon fenntartható és személyre szabott étrend kialakításában, alkalmazkodva az egyéni igényekhez és a terápiához.
Milyen konkrét esetekben lehet ez segítség?
Egészséges tápláltsági állapot elérése
Érintett kórképek
Diagnosztizált szénhidrát-anyagcsere rendellenesség esetén a kezelőorvos által felállított terápiás tervben az esetlegesen szükséges gyógyszeres kezelés mellett mindenféleképpen szerepel életmódbeli -és diétás előírás is.
Mivel az érintett betegek esetében szintén kiemelten fontos az egészséges tápláltsági állapot, ezért a fennálló alultápláltság, túlsúly vagy az elhízás kezelése itt is részét képezi az étrendi kezelésnek.
Cél a szénhidrát-anyagcsere lehető legnagyobb mértékű támogatása, meghatározott étkezési ritmussal, nyersanyagválogatással és szénhidrátbevitellel.
A szindróma része a szénhidrát-anyagcsere zavara, így ennek rendezése, illetve javítása étrendi kezeléssel segíthet az állapot javításában.
Indokolt lehet a jód étrendi bevitelének módosítása a kezelőorvos előírása alapján. A pajzsmirigy megbetegedésének következtében kialakult túlsúly vagy alultápláltság kezelésében szintén fontos szerepet kap az életmódváltás és az étrend beállítása a szükség szerinti gyógyszeres kezelés mellett
A betegség fennállása esetén nem beszélhetünk speciális diétáról, cél a szervezet általános állapotának javításával a várandósság létrejöttének támogatása
Godáné Reisinger Karolina dietetikusunk egyéni, személyre szabott étrendtervvel is segíti Önöket.